(Mesko) ORZ-7-2: Różnice pomiędzy wersjami

Z wiki.lighting-gallery.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Nie podano opisu zmian
Nie podano opisu zmian
Linia 1: Linia 1:
__NOTOC__
__NOTOC__
'''ORZ-7-2 - produkowana w zakładach Mesko w Skarżysku-Kamiennej, konstrukcja bardziej budżetowa i inna względem pierwotnej ORZ-7. '''Przeznaczona była do oświetlania ulic i innych terenów otwartych, jednak często można było je spotkać w pomieszczeniach zamkniętych tj. np. hale przemysłowe/użytku publicznego.''' Oprawa jest typu otwartego, przeznaczona na lampę rtęciową 250W.'''
'''ORZ-7-2 - produkowana w zakładach Mesko w Skarżysku-Kamiennej, konstrukcja bardziej budżetowa i skromniejsza względem pierwotnej ORZ-7. '''Przeznaczona była do oświetlania ulic i innych terenów otwartych, jednak często można było je spotkać w pomieszczeniach zamkniętych tj. np. hale przemysłowe/użytku publicznego.''' Oprawa jest typu otwartego, przeznaczona na lampę rtęciową 250W.'''


'''Oprawy produkowano od drugiej połowy lat 80, do lat 90.'''
'''Oprawy produkowano od drugiej połowy lat 80, do lat 90.'''

Wersja z 19:39, 1 kwi 2024

ORZ-7-2 - produkowana w zakładach Mesko w Skarżysku-Kamiennej, konstrukcja bardziej budżetowa i skromniejsza względem pierwotnej ORZ-7. Przeznaczona była do oświetlania ulic i innych terenów otwartych, jednak często można było je spotkać w pomieszczeniach zamkniętych tj. np. hale przemysłowe/użytku publicznego. Oprawa jest typu otwartego, przeznaczona na lampę rtęciową 250W.

Oprawy produkowano od drugiej połowy lat 80, do lat 90.

Budowa i zmiany konstrukcyjne na przestrzeni lat:

Tak samo jak w oryginalnych ORZ-7, korpus oprawy został wykonany z blachy aluminiowej, a jego głównym elementem wsporczym był odlew aluminiowy. W skonstrukcji stosowano naprzemiennie oprawki stalowe i procelanowe, w zależności od tego, które były dostępne. Sposób montażu oprawy do wysięgnika (⌀ 48) odbywa się przy użyciu dwóch obejm stalowych, umieszczonych w tylnej, zewnętrznej części odlewu aluminiowego. Wszystkie oprawy miały wytłaczane tabliczki znamionowe.

Wytrzymałość i próba czasu:

Ze względu na relatywnie niedługi czas od wyprodukowania, oprawy te w większości nie uległy tak silnej degradacji jak inne łyżkowe. Wiele z nich przetrwało do drugiej dekady XXI w. jednak spotyka się je coraz rzadziej.

Wśród pasjonatów:

Łyżka/Łyszunia - żargonowa nazwa oprawy w towarzystwie pasjonatów i konserwatorów oświetlenia (dla tego danego typu rzadko stosowana).

Galeria zdjęć

Wygląd ogólny:

aut. Luk
aut. kubaxxx
aut. slaweklampy

Detale:

aut. AsXSn
aut. AsXSn
aut. AsXSn