(Mesko) OUR-700: Różnice pomiędzy wersjami
(Utworzono nową stronę "__NOTOC__ '''OUR-700 - Produkowana była w zakładach Mesko w Skarżysku-Kamiennej.''' Przeznaczona była do oświetlania ulic i innych terenów otwartych, gdzie wymagane było szczególnie duże natężenie oświetlenia, np. trasy szybkiego ruchu, rozjazdy na autostradach, itp.''' Oprawa jest typu zamkniętego, przeznaczona na lampę rtęciową 700W.''' '''Oprawy produkowano w latach 70.''' =Budowa i zmiany konstrukcyjne na przestrzeni lat:= Oprawa została wyko…") |
|||
Linia 5: | Linia 5: | ||
=Budowa i zmiany konstrukcyjne na przestrzeni lat:= | =Budowa i zmiany konstrukcyjne na przestrzeni lat:= | ||
Oprawa została wykonana jako dwuelementowy, skręcony śrubami korpus gdzie komora osprzętu jest wykonana z wysokociśnieniowego odlewu stopu aluminium, a komora lampowa z tłoczonej, elektropolerowanej blachy aluminiowej. W komorze optycznej nie znajdowały się dedykowane odbłyśniki - ich rolę pełniła blacha aluminiowa. W skonstrukcji stosowano naprzemiennie oprawki stalowe i procelanowe, w zależności od tego, które były dostępne. Dodatkowo w górnej części komory lampowej znajdowało się mocowanie na drut stalowy, który to umieszczany był w charakterystycznym zagłębieniu balonu lampy rtęciowej. Jego zadaniem było podtrzymywanie źródła w pozycji poziomej. Całość zamknięta została kloszem szklanym w formie płaskiej szyby, umieszczonej w ramce stalowej. Jako uszczelnienie użyta została uszczelka gumowa o odpowiednim kształcie. Sposób montażu oprawy do wysięgnika (⌀ 60) odbywa się przy użyciu dwóch obejm stalowych, umieszczonych w tylnej części odlewu aluminiowego. Wszystkie oprawy posiadały tabliczki znamionowe znajdujące się w tylnej części odlewu, oraz niekiedy dodatkowo nitowane na klapie. | Oprawa została wykonana jako dwuelementowy, skręcony śrubami korpus gdzie komora osprzętu jest wykonana z wysokociśnieniowego odlewu stopu aluminium, a komora lampowa z tłoczonej, elektropolerowanej blachy aluminiowej. W komorze optycznej nie znajdowały się dedykowane odbłyśniki - ich rolę pełniła blacha aluminiowa. W skonstrukcji stosowano naprzemiennie oprawki stalowe i procelanowe, w zależności od tego, które były dostępne. Dodatkowo w górnej części komory lampowej znajdowało się mocowanie na drut stalowy, który to umieszczany był w charakterystycznym zagłębieniu balonu lampy rtęciowej. Jego zadaniem było podtrzymywanie źródła w pozycji poziomej. Całość zamknięta została kloszem szklanym w formie płaskiej szyby (wykonanej przez firmę Pyroflex z ul. Boremlowskiej w Warszawie), umieszczonej w ramce stalowej. Jako uszczelnienie użyta została uszczelka gumowa o odpowiednim kształcie. Sposób montażu oprawy do wysięgnika (⌀ 60) odbywa się przy użyciu dwóch obejm stalowych, umieszczonych w tylnej części odlewu aluminiowego. Wszystkie oprawy posiadały tabliczki znamionowe znajdujące się w tylnej części odlewu, oraz niekiedy dodatkowo nitowane na klapie. | ||
=Wytrzymałość i próba czasu:= | =Wytrzymałość i próba czasu:= |
Wersja z 14:40, 19 lis 2023
OUR-700 - Produkowana była w zakładach Mesko w Skarżysku-Kamiennej. Przeznaczona była do oświetlania ulic i innych terenów otwartych, gdzie wymagane było szczególnie duże natężenie oświetlenia, np. trasy szybkiego ruchu, rozjazdy na autostradach, itp. Oprawa jest typu zamkniętego, przeznaczona na lampę rtęciową 700W.
Oprawy produkowano w latach 70.
Budowa i zmiany konstrukcyjne na przestrzeni lat:
Oprawa została wykonana jako dwuelementowy, skręcony śrubami korpus gdzie komora osprzętu jest wykonana z wysokociśnieniowego odlewu stopu aluminium, a komora lampowa z tłoczonej, elektropolerowanej blachy aluminiowej. W komorze optycznej nie znajdowały się dedykowane odbłyśniki - ich rolę pełniła blacha aluminiowa. W skonstrukcji stosowano naprzemiennie oprawki stalowe i procelanowe, w zależności od tego, które były dostępne. Dodatkowo w górnej części komory lampowej znajdowało się mocowanie na drut stalowy, który to umieszczany był w charakterystycznym zagłębieniu balonu lampy rtęciowej. Jego zadaniem było podtrzymywanie źródła w pozycji poziomej. Całość zamknięta została kloszem szklanym w formie płaskiej szyby (wykonanej przez firmę Pyroflex z ul. Boremlowskiej w Warszawie), umieszczonej w ramce stalowej. Jako uszczelnienie użyta została uszczelka gumowa o odpowiednim kształcie. Sposób montażu oprawy do wysięgnika (⌀ 60) odbywa się przy użyciu dwóch obejm stalowych, umieszczonych w tylnej części odlewu aluminiowego. Wszystkie oprawy posiadały tabliczki znamionowe znajdujące się w tylnej części odlewu, oraz niekiedy dodatkowo nitowane na klapie.
Wytrzymałość i próba czasu:
Głównym kłopotem tych opraw były problemy ze szczelnością po dłuższym czasie eksploatacji - zastosowana uszczelka gumowa niekiedy nie dolegała odpowiednio do rantu, na skutek czego do wnętrza dostawały się zanieczyszczenia, m. in. woda i owady.
Galeria
Wygląd ogólny:
Detale: