(A20) ORZ-4

Z wiki.lighting-gallery.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

ORZ-4 - oprawa produkowana przez Zakłady Wytwórcze Aparatury Teatralnej i Oświetleniowej A-20 w Kożuchowie. Przeznaczona była do oświetlenia ulic i innych terenów otwartych. Oprawa jest typu otwartego, przeznaczona na lampę rtęciową 400W.

Oprawy produkowano od 1961 do 1965 roku.

Budowa i zmiany konstrukcyjne na przestrzeni lat:

Oprawa została wykonana jako jednoelementowy korpus z laminatu poliestrowego wzmacnianego włóknem szklanym, pokrytego emalią o efekcie młotkowania. Podzielony jest on na część optyczną i mieszczącą osprzęt. W komorze optycznej umieszczone były 3 odbłyśniki (w tym 2 kierunkowe) z blachy aluminiowej elektropolerowanej. Sama ona malowana była od wewnątrz na biało. Na jej rancie zamontowana została osłona przeciwolśnieniowa (raster) wykonana z tworzywa. Komora osprzętu była wyposażona w otwory wentylacyjne osłonięte z zewnątrz. Klapka osprzętu posiadała odpowiednie przetłoczenia również spełniające funkcję wentylacji. Pierwotnie w konstrukcji stosowano stateczniki z papierową izolacją uzwojeń, jednak później zastąpiono je modelami w metalowej obudowie, zalanej żywicą. Sposób montażu oprawy do wysięgnika (⌀ 52) odbywa się przy użyciu trzech śrub umieszczonych w nagwintowanych otworach rury będącej elementem konstrukcji wsporczej. Tabliczka znamionowa znajdowała się na klapce osprzętu i była nitowana.

Wytrzymałość i próba czasu:

Ze względu na wykonanie niemal w całości z tworzywa sztucznego oprawy te zachowały się w relatywnie dobrym stanie (uwzględniając ich wiek). Elementami które jednak uległy silnej degradacji były klapy, odbłyśniki oraz oprawki.

Wśród pasjonatów:

Papierzak - żargonowa nazwa oprawy w towarzystwie pasjonatów i konserwatorów oświetlenia (powstała ze względu na prześwitujące przez korpus światło).

Galeria zdjęć

Wygląd ogólny:

aut. ourw
aut. ourw
aut. slaweklampy

Detale:

aut.
aut. lumix26 (=remontowana=)
aut. lumix26 (=remontowana=)