(Mesko) OUR-125-1 (-2)

Z wiki.lighting-gallery.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

OUR-125-1 / OUR-125-2 - produkowane w zakładach Mesko w Skarżysku-Kamiennej, jako zmodyfikowane wersje OUR-125. Przeznaczone były do oświetlenia ulic i innych terenów otwartych gdzie nie wymagane było duże natężenie oświetlenia, np. uliczki osiedlowe, parkingi, itp. Oprawa jest typu zamkniętego, przeznaczona na lampę rtęciową 125W.

Oprawy produkowano od lat 80 do drugiej połowy lat 90

Budowa i zmiany konstrukcyjne na przestrzeni lat:

Główną różnicą tych opraw względem ich modelu pierwotnego było skrócenie komory osprzętu (w wyniku długości całej konstrukcji), a także nieznaczna zmiana kąta ścięcia osłon wzmacniających miejsce dolegania wysięgnika. Oprawa została wykonana jako jednoelementowy, korpus z wysokociśnieniowego odlewu stopu aluminium podzielonego na część optyczną i mieszczącą osprzęt. W komorze optycznej umieszczony był 1-częściowy odbłyśnik z blachy aluminiowej elektropolerowanej. Całość zamknięta została pryzmatycznym kloszem szklanym. Klosz ten w wersji -1 umieszczony był w ramce stalowej, natomiast przy modelu -2 zmieniono ją na odlewaną (na wzór montowanych w OURW), co wymusiło nieznaczne poszerzenie oprawy. W późniejszym etapie produkcji niektóre modele tych opraw miały montowane klosze z tworzywa. Jako uszczelnienie użyta została uszczelka filcowa. Sposób montażu oprawy do wysięgnika (dla -1 ⌀ 60; dla -2 ⌀ 48) odbywa się przy użyciu dwóch obejm stalowych, umieszczonych w tylnej części odlewu aluminiowego. Tabliczka znamionowa znajdowała się na klapce osprzętu i była tłoczona.

Wytrzymałość i próba czasu:

Oprawy te borykały się z wieloma problemami. Jednym z najważniejszych była bardzo słaba szczelność konstrukcji spowodowana zastosowanym rodzajem ramki trzymającej klosz. Ten, po zamknięciu oprawy, nie dolegał odpowiednio do filcowej uszczelki co pozwalało na dostanie się do wnętrza zanieczyszczeń, m. in. wody i owadów. Wersja -2 była rozwiązaniem tych problemów, ponieważ ze względu na konstrukcję ramki klosza, wykonaną na wzór tej z serii OURW, szczelność znacznie wzrosła. Wciąż jednak na niekorzyść działała relatywnie wysoka temperatura panująca wewnątrz komory lampowej, skutkująca znacznie skróconą żywotnością źródła światła.

Galeria zdjęć

Wygląd ogólny:

aut. slaweklampy
aut. PKPENK
aut. lumix26 (wersja -2)

Detale:

aut. rtęciówka
aut. rtęciówka
aut. rtęciówka