(Mesko) OZPR-125

Z wiki.lighting-gallery.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

OZPR-125 - najbardziej popularna oprawa parkowa PRL. Produkowana w zakładach Mesko w Skarżysku-Kamiennej. Przeznaczona była do oświetlenia parków, placów, innych obszarów użyteczności publicznej, ogrodów, itp. Oprawa jest typu zamkniętego, przeznaczona na lampę rtęciową 125W.

Oprawy produkowano od początku lat 70 do końca 2015 roku.

Budowa i zmiany konstrukcyjne na przestrzeni lat:

Oprawa składa się z trzech zasadniczych elementów. Podstawę stanowi kielich wykonany z wysokociśnieniowego odlewu stopu aluminium; mieści się w nim osprzęt. Przy pomocy odpowiednio uformowanego talerzyka z blachy stalowej mocowany jest do niego pryzmatyczny klosz (pierwotnie szklany, później z tworzywa sztucznego) w kształcie ściętego stożka. Całość zamykana jest od góry przykrywką w postaci płytkiej czaszy z tłoczonej blachy aluminiowej. Nazywana jest ona daszkiem i pełni funkcję odbłyśnika. Mocowana jest nakrętkami motylkowymi. W najstarszych modelach był on gładki i płaski na szczycie. Forma ta została dość szybko zmieniona na ryflowaną a w najnowszych wersjach zwężono go o szerokość jednego przetłoczenia. Jako uszczelnienie użyta została uszczelka gumowa. Oprawa mocowana jest szczytowo do wysięgnika (⌀ 50). Starsze wersje używały do tego celu dwóch śrub, nowsze 1. Tabliczka znamionowa znajdowała się na kielichu - pierwotnie była nitowana, później naklejana.

Wytrzymałość i próba czasu:

Ze względu na relatywnie prostą oraz przemyślaną konstrukcję (budowa uniemożliwiająca łatwe dostanie się np. wody do wewnątrz) oprawy te w przeważającej większości dobrze zniosły zadaną próbę czasu i są niekiedy spotykane w eksploatacji. Jedynym problemem były klosze wykonane z tworzywa - poliwęglan niekiedy silnie degradował.

Galeria zdjęć

Wygląd ogólny:

aut. Utilizer (wersja najstarsza)
aut. Marcin (wersja wyposażona w klosz z tworzywa)
aut. leon0785 (wersja jedna z nowszych, ze zwężonym daszkiem)

Detale:

aut. Kuba123
aut. Kuba123
aut. Michal