(Polam Gostynin) OUS-2400

Z wiki.lighting-gallery.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

OUS-2400 - produkowana była w zakładach Polam Gostynin. Przeznaczona była do oświetlania dużych terenów otwartych, gdzie wymagane było szczególnie duże natężenie oświetlenia. Występowała często przy dużych trasach ruchu oraz na terenach PKP. Oprawa jest typu zamkniętego, przeznaczona na dwie lampy sodowe, 400W każda.

Oprawy produkowano w pierwszej połowie lat 80.

Budowa i zmiany konstrukcyjne na przestrzeni lat:

Oprawa została wykonana jako dwuelementowy, skręcony śrubami korpus, w którym komora osprzętu była wykonana z wysokociśnieniowego odlewu stopu aluminium, a komora lampowa z tłoczonej blachy aluminiowej, pokrytej lakierem piecowym. W komorze optycznej znajdowały się dwa, 3-elementowe odbłyśniki kierunkowe dla każdego ze źródeł, wykonane z elektropolerowanej blachy aluminiowej. Całość zamknięta została kloszem z tworzywa sztucznego, który mocowany był przy pomocy 6 zamków dźwigniowych. Jako uszczelnienie użyta została uszczelka filcowa, w późniejszym czasie zmieniona na gumową. W komorze osprzętu, owy znajdował się na stalowej płycie, umożliwiającej szybki demontaż. Sposób montażu oprawy do wysięgnika (⌀ 60) odbywa się przy użyciu dwóch obejm stalowych, znajdujących się w komorze osprzętu. Tabliczka znamionowa znajdowała się na klapce i była nanoszona metodą sitodruku.

Wytrzymałość i próba czasu:

Jednym z najważniejszych problemów tej oprawy była wysoka temperatura panująca wewnątrz komory lampowej, skutkująca znacznie skróconą żywotnością źródeł światła. Dodatkowo niektóre sztuki spotykane były ze zdeformowanym i/lub nadtopionym kloszem. W chwili pojawienia się lepszych alternatyw, oprawy te były relatywnie szybko nimi zastępowane.

Wśród pasjonatów:

Kwadratówka (dwulampowa) - żargonowa nazwa oprawy w towarzystwie pasjonatów i konserwatorów oświetlenia.

Galeria zdjęć

Wygląd ogólny:

aut. Paweł
aut. trojmiejski
aut. trojmiejski

Detale:

aut. Filip
aut. Filip
aut. Filip