(Polam Gostynin) OUS-400

Z wiki.lighting-gallery.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

OUS-400 - produkowana była w zakładach Polam Gostynin. Przeznaczona była do oświetlania rozmaitych terenów otwartych, gdzie wymagane było większe natężenie oświetlenia. Występowała często przy większych arteriach komunikacyjnych, na masztach oświetleniowych, terenach PKP, itp. Oprawa jest typu zamkniętego, przeznaczona na lampę sodową 400W

Oprawy produkowano w latach 1978 - 1985.

Budowa i zmiany konstrukcyjne na przestrzeni lat:

Oprawa została wykonana jako dwuelementowy, skręcony śrubami korpus, w którym komora osprzętu była wykonana z wysokociśnieniowego odlewu stopu aluminium, a komora lampowa z tłoczonej blachy aluminiowej, pokrytej lakierem piecowym. W komorze optycznej znajdował się 3-elementowy odbłyśnik kierunkowy z możliwością regulacji, wykonany z elektropolerowanej blachy aluminiowej. Całość zamknięta została kloszem z tworzywa sztucznego, który był wykonywany w wersji przezroczystej jak i mlecznej. Mocowany był pierwotnie przy pomocy 3 zamków dźwigniowych, jednak później ich ilość została zwiększona do 5. Jako uszczelnienie użyta została uszczelka filcowa, w późniejszym czasie zmieniona na gumową. W komorze osprzętu, urządzenia elektryczne znajdowały się na stalowej płycie, umożliwiającej ich szybki demontaż. Sposób montażu oprawy do wysięgnika (⌀ 60) odbywa się przy użyciu dwóch obejm stalowych, znajdujących się w komorze osprzętu. Tabliczka znamionowa znajdowała się na klapce i/lub komorze osprzętu i była nanoszona metodą sitodruku. Oprawa była również wykonywana w wersji odpornej na drgania (OUS-400P).

Wytrzymałość i próba czasu:

Oprawy te ze względu na swoją - jak na lata produkcji - relatywnie nowoczesną konstrukcję w wielu przypadkach sprawowały się znakomicie. Niekiedy zdarzały się sytuacje utraty szczelności i degradacji klosza, jednak bardzo dużo sztuk ostało się w przyzwoitym stanie. Zostały zamontowane w wielu miejscach Polski (wypierając stare oprawy rtęciowe) i można je spotkać w eksploatacji do dziś.

Wśród pasjonatów:

Kwadratówka - żargonowa nazwa oprawy w towarzystwie pasjonatów i konserwatorów oświetlenia.

Galeria zdjęć

Wygląd ogólny:

aut. lumix26 (wersja starsza - 3 zaczepy
aut. trojmiejski (wersja nowsza - 5 zaczepów
aut. lumix26 (wersja z mlecznym kloszem)

Detale:

aut. JeD
aut. JeD
aut. Michal (=upscale=)